Юля, Come On: з чим іде на вибори «нова» Тимошенко

Спекотний літній день. В столичному районі «Нивки» серед численних будівельних кранів збираються декілька сотен людей різного віку. Більшість з них у ділових костюмах з пропусками на червоній стрічці. На перший погляд це скидається на партійний з’їзд забороненої нині Комуністичної партії. Однак насправді всі ці люди прийшли до «КиївЕспоПлази» послухати лідера партії «Батьківщина» Юлію Тимошенко, яка зібрала форум «Новий курс України».В середині центру, де температура не нижча за вуличну, поступово збираються народні депутати, відомі політологи, представники регіонів, профспілки та журналісти. Представники преси, не гаючи часу, активно спілкуються з депутатом Григорієм Немирею, одним з найближчих соратників Юлії Тимошенко, з колишнім лідером фракції «Батьківщина» у парламенті Іваном Кириленком, депутатом Андрієм Павловським та представниками партії «Справедливість» Валентином Наливайченком і Маркіяном Лубківським. Всіх цікавить одне – чи можна вважати сьогоднішній форум стартом передвиборчої кампанії Тимошенко і чи оголосить вона офіційно своє рішення балотуватися на посаду Президента. Однак всі опитані одноголосно відповідають – до виборів ще півроку і даний форум не має партійного забарвлення.Втім депутати та наближені до Тимошенко політологи лукавлять. Насправді сьогоднішній форум – це пробний крок, щось на кшталт соціологічного зрізу щодо підтримки ініціатив Леді Ю. А їх сьогодні було багато, іноді здавалось що аж занадто.


Юлія Тимошенко з’явилась перед учасниками з’їзду у блакитному костюмі, в окулярах у чорній оправі та без знаменитої коси на голові. З перших же її слів стало зрозуміло, що особисто для неї «новий курс» – це курс на молодь та бажання завоювати симпатію тих, хто так неохоче ходить на вибори. Саме тому в її півторагодинній промові було використано багато неологізмів та слів іншомовного походження: лайк, 3D-принтер, конституанта, аутсорсинг тощо. Тимошенко намагалась говорити мовою, яка добре зрозуміла молодому поколінню, не забуваючи цитувати класиків державотворення.


За декілька тижнів до форуму у Facebook активно обговорювали те, що назву «новий курс» Тимошенко запозичила у Франкліна Рузвельта. І дійсно, у своїй промові лідер партії «Батьківщина» багато уваги приділила особистості американського президента, як і багатьом іншим – Конраду Аденауєру, Людвігу Ерхарду, доповіді Римського клубу з назвою «Come On» тощо. В якийсь момент здавалось, що спічрайтери Тимошенко змусили її вивчити курс світової історії.Публіка, переважна більшість якої мало розуміла, кого цитує Тимошенко, чекала шоу, а по суті вимушена була слухати про те, як пощастило іншим країнам, що в них до влади прийшли видатні розбудовники держави.


Однак сумувати делегатам довелося недовго. Через 30 хвилин з початку форуму на сцену вийшов хлопець, який подарував Юлії Тимошенко букет квітів і несподівано почав роздягатись. На його гарному торсі був логотип форуму, а на спині напис «Новий курс України» зі стрілочкою на «п’яту точку». Тимошенко почала сміятися і всі присутні подумали, що це було за сценарієм. Виявилось, шо насправді хлопець, якого звуть Максим Яригін, влаштував провокацію, натякаючи на те, що курс Тимошенко, це шлях в «ж».


У соціальних мережах одномоментно почали з’являтися гуморески та порівняння Леді Ю чи то з мамою Стіфлера з фільму «Американський пиріг», чи то з відвідувачкою стриптиз-клубів. Найбільш пристойні з них: «Юлія Тимошенко пообіцяла відвідати клуб «Зірковий носоріг» з візитом у відповідь», «Мама Стифлера – ролевая модель ЮльВладимировны» і так далі.


Якщо подивитись на аккаунт хлопця з оголеним торсом у соціальних мережах, то складається враження, що він насправді може працювати у клубі для дорослих. Сам «Дядя Бодрый» у коментарі виданню «UA1» розповів, що оголитися перед Тимошенко була його особистою ініціативою, оскільки він вважає, що курс, яким може повести Україну Юлія Володимирівна – це курс вниз». Втім, чи була ця ситуація провокацією чи заготівкою – зараз вже не так важливо. Форум Тимошенко, на якому до цього моменту сумувало більше половини відвідувачів, почав оживати. В тому числі і за рахунок молоді, для якої такий перфоманс спрацював як приманка, хоча насправді організатори цього дійства вочевидь добивались зовсім протилежного результату.Що ж до суті «нового курсу», який можна вважати передвиборчою програмою Тимошенко, то у ньому найбільше уваги приділено необхідності прийняття нової Конституції та зміні конституційного ладу в Україні. Так, Тимошенко пропонує запровадити парламентську форму правління канцлерського типу. Таким чином, на її думку, народ України збереже право обирати лідера країни, адже голосуючи на парламентських виборах за певну партію, виборець буде впевнений у тому, що лідер списку політичної сили, яка виграє, 100-відсотково стане канцлером. Як пожартувала з цього приводу журналістка газети «Сегодня» Катерина Зеленюк: «Если Юля не выиграет президентские выборы, она возглавит список «Батькивщины» на парламентских (что логично конечно же) и будет топить за новую модель а-ля немецкого канцлера. То есть, будет претендовать на кресло спикера или премьера. Напомнить, чем это закончилось 10 лет назад?».Також Юлія Тимошенко ініціює введення в Україні двопалатного парламенту, одна з яких буде мати назву «Національна асамблея самоврядності». До її складу, на думку лідера «Батьківщини», мають увійти голови всеукраїнських асоціацій та моральні і духовні лідери нації. Серед повноважень такої асамблеї можуть бути: затвердження стратегій розвитку, законодавча ініціатива, призначення та звільнення голови Антимонопольного комітету, керівників та членів регуляторних органів, генерального прокурора, директора Бюро розслідувань України, голову ЦВК та членів Конституційного суду. Окрім того, Тимошенко пропонує наділити цю верхню палату парламенту правом вето на закони та акти уряду, а також дати їй можливість оголошувати дострокові парламентські вибори.Однією з найсуперечливіших ідей лідерки «Батьківщини» можна назвати бажання надати право законодавчої ініціативи всім громадянам України. Тимошенко сама назвала подібну пропозицію дещо божевільною, проте вважає, що вона цілком може запрацювати через систему подання петицій. По суті, будь-хто може написати петицію з пропозиціями внести правки до певного закону і якщо ця петиція набере необхідну кількість голосів, парламентський комітет має її в будь-якому випадку розглянути.


Майже після кожної своєї виголошеної ініціативи Тимошенко активно зверталась до присутніх у залі та запитувала, чи підтримують вони її ідеї. Публіка після шоу з оголеним хлопцем стала активною та із задоволенням брала участь у діалозі з Леді Ю. Власне таким нехитрим способом Тимошенко могла зрозуміти, які з її пропозицій знаходять відгук у людей, а які не варто виносити на публіку.Не обійшлося на форумі і без «шпитьок» на адресу діючого Президента. Спочатку Тимошенко звинуватила його у тому, що країна фактично втратила частину власного суверенітету та керується з-за кордону, натякаючи на вплив Заходу. При цьому сама ж Юлія Володимирівна заявила, що її курс має однозначне направлення до ЄС та до НАТО.


Згодом, апелюючи до технологічного прориву світу, Тимошенко не стрималась і таки вколола Главу держави у найболючіше місце. За її словами, поки світ будує будинки на 3D-принтерах, в Україні будують тільки магазини цукерок.


Говорила Тимошенко і про права опозиції, і про те, яким має бути економічний курс країни і про те, що ставку потрібно робити на молодь та її освіту. Власне останнє було сказано у бік освітніх профспілок, які також були присутні на форумі. І ця теза знайшла відгук. Як розповів 1News голова Київської міської організації освітніх профспілок Олександр Яцунь, освітяни вже зараз підтримують ідеї Тимошенко. На запитання, чому їх не влаштовує те, що робить діюча влада, він однозначно заявив, що «зараз освітяни отримують виключно подачки для виживання, а Тимошенко пропонує довгострокову перспективу». «Ви розумієте, молодому вчителю, який по приходу в школу ще немає вислуги років і права на додаткові премії, потрібно виживати майже на мінімальну заробітну плату. Хто добровільно піде працювати на таких умовах? Уряд спочатку обіцяв, що студенти освітніх ВНЗ при влаштуванні на першу роботу одразу будуть забезпечені достойної заробітною платою, проте згодом цю ініціативу відклали далі ніж 2020 рік. Нас така позиція не влаштовує», – зазначив Яцунь.Головний висновок форуму – Тимошенко перейшла від наступальної позиції суцільної критики до пропозиції реальних кроків. Щоправда, більшість з них може виявитися популістичними, однак це краще, ніж розповіді про суцільне зубожіння. І що важливо – така тактика знаходить більший відгук. Головний посил нової Юлії Тимошенко вдало підмітив один з охоронців форуму: «Тимошенко буде битися на цих виборах на смерть. В неї немає іншого виходу, адже чекати ще п`ять років вона не зможе. Все ж таки «молодитися» вічно не може жодна жінка».


Анна МежоваTOP